SON EKLENENLER

Bosna'da ciddi bir siyasi istikrarsızlık söz konusu

Uluslararası ilişkiler uzmanı Cahit Tuz, Bosna-Hersek Ziyareti izlenimlerini aktararak ''Bosna'da ciddi bir siyasi istikrarsızlık söz konusu ve süreç giderek daha da karmaşık hale doğru ilerliyor. Yakın zamanda çözüm ışığı görünmüyor gibi.'' dedi.
09 Ocak 2023 16:03

TUZ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

BOSNA-HERSEK İZLENIMLERİ...

3 günlük Bosna ziyaretim kapsamında edindiğim izlenimleri paylaşmak istedim.

1.) Bosna'da ciddi bir siyasi istikrarsızlık söz konusu ve süreç giderek daha da karmaşık hale doğru ilerliyor. Yakın zamanda çözüm ışığı görünmüyor gibi.

2.) Özellikle Sırbistan ile Kosova arasındaki gerilimin savaş noktasına geldiği bir süreçte Bosna'daki bu istikrarsızlık hayra alamet değil. Zira olası Sırp ve Kosova savaşı bölgedeki siyasi istikrar olmayan ülkelere sıçrama ihtimali oldukça yüksek.

3.) Bakir Begoviç'in başını çektiği blok son seçimlerden yenilgi ile ayrıldı. Bosnalılardan edindiğim izlenimler Bakir bey temiz biri ancak ülke yönetimi için yetersiz. Ayrıca etrafında sıkıntılı dosyalara sahip kişilerin çokluğu herkes tarafından eleştirilen bir konu.

4.) Bosna Türkiye ilişkilerine gelince ilişkiler hala gerçek manada Devlet-Devlet ilişkileri düzeyinde değil kanısı hakim. Konuştuğum pek çok kişi Türkiye bize balık vermeyi bırakmalı, balık tutmayı öğretmeli diyor. Yardım etmek güzel ama kurumsal ilişki olmazsa olmaz bir gerçek

5.) Türkiye açısından Bosna denince akla düşen ilk üç konu, Aliya Izzetbegoviç, Srebrenitsa hadisesi ve bilmem bosnanın falan bölgesini ziyaret eden falan yardım kuruluşu gönüllüleri Bosnalı yaşlı teyze tarafından 'Osmanlı geldi, neden bu kadar geç geldiniz' söylemleridir.

6.) Evet bu 3 konu önemli ancak Bosna bu 3 konunun çok ötesinde. Özellikle 90'lardan bu tarafa Bosna'ya verilen muazzam destekler malesef kurumsal bir hüviyete buründürülememiş ve eğer bu yapılmazsa orta vadede yapılanların hiçbir karşılığı kalmayacak.

7.) AB ülkeleri başta Sırbistan ve Bosna'yı ke dielrini besleyecek tarım alanları olarak görmektedir. AB merkezli gıda firmaları son 5 yılda yüzbinlerce dönümlük arazi satın almış ve işletmektedir. Yine balkan ülkeleri ürünlerinin AB'ye geçişlerine ciddi kolaylık sağlanmaktadır.

8.) Bu durum şunu göstermektedir. AB ülkeleri tüm balkan coğrafyasını bir şekilde kendi yörüngesine dahil edecektir. Bu durum bize asla faydalı değil.Yine yetişmiş tüm beşeri kaynaklar AB ülkelerinde ciddi şekilde istihdam edilmektedir. Bu da ictimai bozukluk olacağının habercisi

9.) Türkiye ile Bosna arasındaki Ticari hacmin 600 milyon $ civarında olduğunu düşünürsek yapılması ve geliştirilmesi gereken ikili ilişkiler sahasının çok olduğunu söylememiz mümkündür. İlgili alanların belirlenip ilgili kurumlarımızın özel ilgi göstermesi icap eder.

10.) Turizm, inşaat, sağlık ve tarım önemli sektörler gibi. Turizmde körfez ülkelerinin ciddi bir talebi var. Bu sektörde Türkiye tecrübesi aktarılabilir. Ülkenin yıllık 8 bin yeni konut ihtiyacı oluyor.Bu da önemli bir ticaret alanı.Tarımda ise özellikle üretim çok kıymetli olur

11.) Sağlık konusunda özellikle balkanlar ve AB ülkelerine hitap edecek her proje başarılı olacaktır. Bosna'dan ülkemize ahşap, ağaç ithalatı pek çok sektöre ciddi katmadeğer sunacaktır. Başta IT ve teknoloji alanı olmak üzre yetişmiş Bosnalı gençler ülkemiz için müthiş fırsat.

12.) Bosna AB ile aramızdaki en önemli coğrafi bağlantı. Bosna ile kurulacak her güçlü kurumsal ilişki AB ve tüm balkan ülkeleri iliskilerimize de etkisi olacaktır. Bunlar şahsi izlenimlerim. İşin detayları ilgili uzmanlarda tabi.

 

 

 

 

 

 

 

 

POLİTİK BAKIŞ

POLİTİK BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER