CHP'den 25 HSK üyesi adaylarına "siyasetle ilişkisi var" itirazı

TBMM’nin seçeceği Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) aday adaylarının başvuruları değerlendirilirken CHP 118 adaydan 25’inin “siyasi partilerden adaylığı” bulunduğunu saptadı. Edinilen bilgiye göre CHP'nin bu adaylar için “seçime girmesin” şerhi koyacak.
12 Mayıs 2021 08:53

TBMM’nin seçeceği 7 Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) üyesine yönelik komisyon çalışmaları sürüyor. Aday adaylarının başvurularının değerlendirildiği alt komisyon, 7 Mayıs’ta başlattığı inceleme sürecini tamamladı. 

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre; CHP’nin, 118 aday arasından “siyasi partilerden adaylığı bulunan”, “sosyal medya hesaplarından siyasi tartışmalara taraf olan” yaklaşık 25 aday adayı belirlediği, bu isimlerin seçime katılmasının “yargı etiğine uygun olmadığı”na yönelik şerhini ve “HSK üyelerinin liyakate göre belirlenmesi gerektiği” yönündeki çağrısını raporlaştıracağı öğrenildi.

Başvuruları, “TBMM’nin belirlediği şekli şartlara” göre değerlendiren alt komisyonun CHP’li üyesi Levent Gök’ün bu raporu hazırlayacağı öğrenildi. 

CUMHURİYET

POLİTİK BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #