SON EKLENENLER

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Almanın Kesin Yolu!

Türkiye'de bankalar ile müşteriler arasında en yoğun yaşanan sorunların başında kredi kartı aidatları geliyor. Aidat adı altında müşterilerden kesin paralar şikayet konusu olmaya devam ediyor. Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır? Kredi kartı aidatını geri almanın kesin yolu...    EKONOMİ Son Güncelleme:13.06.2021, 09:35 Abone Ol 
13 Haziran 2021 13:49

Türkiye'de milyonlartca kredi kartı kullanıcı vatandaştan bankalar her yıl aidat adı altında kesinti yapıyorlar. Bu aidat ücretleri ise müşteriler ile bankalar arasında sorunların en büyüğünü teşkil ediyor. Kredi kartı aidatları nasıl geri alınır? Kredi kartı aidatı almak için hangi işlemler yapılmalıdır? Kredi kartı aidatı geri verilir mi? Kredi kartı aidatını geri almak için nereye başvurulur?

KREDİ KARTI AİDATI NASIL GERİ ALINIR?

Bankalar kredi kartı verdikleri müşterilerinden her yıl 50 TL ile 300 TL arasında değişen miktarlarda kesinti yapıyorlar. Bu kesintilerin gerekçesi ise aidat ödemesi oluyor. Bu konuda yoğun şikayetler yıllardır bulunuyor. Ancak müşteriler bu kredi kartı aidatlarını ne şekilde geri alabileceklerini bilmiyorlar. 

Kredi kartı aidatları sorun olunca bazı hukuki düzenlemeler ve sınırlamalar getirildi. Bunların en önemlisi ise aidat sorunu yaşanmaması için her bankanın müşterilerin talep etmesi halinde aidat talep edilmeyen bir kredi kartı ürünü sunmak zorund aolması oldu. Bankalar da bu hizmeti vermek zorunda kaldılar. Ancak yine de kart aidatı olarak her müşteriden diğer kredi kartları çeşitlerinde kesinti yapılmaya devam ediliyor. 

ÖNCE BANKAYA İADE TALEBİ YAPILIP YAZILI CEVAP İSTENİR

Kredi kartı aidatı ödemelerini geri almanın tek yolu bulunuyor. Aslında çok yöntemden bahsediliyor ama en kesin sonuç veren bir tek yok var. Bunun ilk aşaması banka ile iletişime geçmek. Ancak bu iletişim telefon bankacılığı yolu ile olmamalıdır. Kredi kartından aidat ücreti kesildikten sonra bankaya başvuru yapılarak bu kesintinin iadesi istenmelidir. Bu iade isteği gerçekten iadenin gerçekleşmesi için değil daha sonraki aşamaya geçebilmek için kullanılıyor. Yoksa bankalar böyle bir taleple kredi kartı aidatı iadesi yapmıyorar. Talepte en önemli husus ise cevabın yazılı olarak verilmesini istemek olacaktır. 

 

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILIR

Bankadan kredi kartı aidatının iade edilmöeyeceğine dair cevap geldiğinde asıl süreç başlıyor. Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Arama kısmına ise “hakem” yazılarak çıkan hizmetler kısmında “Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti” seçilmelidir. 

Açılan yeni ekranda sağda bulunan “yeni başvuru” butonuna tıklanır. Bu sefer ekrana bazı bilgilendirmeler ve kuralların yazıldığı bir yazı gelecektir. Bunu kabul ederek işleme devam edilir. Çıkan formda ilgili alanları doldurduktan sonra iletişim tercihi olarak e-posta seçilmelidir. Ardından sorun yaşanan ve kredi kartı aidatı istenen banka listeden seçilir. 

İşlemin devamında bankaya başvuru tarihi istenecektir. Bu kısmı kredi kartı aidatının talep edildiği tarih yazılır. Konu işlemin meydana geldiği tarih kısmına işse kredi kartı aidatının kesildiği tarih yazılır. Özel bölümünde ise kredi kartı aidatının iadesine ilişkin cümleler yazılır. Aynı ekranda bankadan cevap aldınız mı şeklinde kısım var. Orası da evet olarak işaretlenir ve işleme devam edilir. 

BANKANIN YAZILI CEVABI SİSTEME YÜKLENEREK İŞLEM TAMAMLANIR

Yeni bir sayfa açılır ve bankanın yazılı olarak vermiş olduğu cevap istenir. Bunu da belirli formatta sisteme yüklemek gerekiyor. Bu da yüklendikten sonra başvuru işlemi tamamlanır. İşlem kısa bir süre içerisinde değerlendirmeye alınıp cevap yazılı olarak e-posta ile iletilir. Büyük bir oranda bankanın kredi kartı aidatını iade etmesine karar verilir ve banka hemen ilgili iade işlemini gerçekleştirir.

EMLAK 365

POLİTİK BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER