ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMADA HES KODU ZORUNLULUĞU

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği iki ayrı genelge ile şehir içi toplu ulaşım araçlarında ve tüm konaklama tesislerinde HES kodu sorgulanması uygulamasına başlandı.
01 Ekim 2020 08:04

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu genelgeler gönderdi.

 

KOVİD-19 HASTALARI VE TEMASLI KİŞİLER SEYAHAT EDEMEYECEK

"Hayat Eve Sığar" uygulaması ile şehir içi seyahat kartlarının entegre çalışmaya başlaması sonucunda Kovid-19 tanısı konan ya da Kovid-19 teşhisi konmuş kişiyle temasta bulunanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak.

Kovid-­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında ise suç duyurusunda bulunulacak.

 

KONAKLAMA TESİSLERİNDE HES KODU ZORUNLULUĞU

“Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu genelge ile bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu sorgulaması zorunluluğu getirildi.

HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (Kovid-19 tanısı konmamış ya da teşhis konmuş kişiyle teması bulunmamış) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

Sorgulamalarda Kovid-19 teşhisi olan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek.

KAMU EXPRESS

POLİTİK BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #